Jak remontować, aby nie zbankrutować?

Istnieją sposoby i powszechnie znane zasady, które pozwalają zaoszczędzić nawet kilka tysięcy i to bez utraty na jakości wykonania bądź ostatecznego umeblowania. O tym, w jaki sposób wykonać najważniejsze prace, odświeżyć swoje „cztery kąty” i nie wydać wszystkich swoich oszczędności, pisze Ola – redaktorka bloga Fixly.pl.

Znalezienie solidnego i uczciwego wykonawcy

Rynek usług remontowych jest dość mocno zróżnicowany pod kątem cen, dlatego zanim wybierzemy pierwszą lepszą firmę, warto zrobić dokładne rozeznanie, aby zapoznać się z oczekiwaniami finansowymi kilku wykonawców. Pamiętajmy jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku, ponieważ podejrzanie tania oferta może wiązać się z niską jakością lub innymi problemami. Jak więc szukać ekipy remontowej, aby nie przepłacić, a jednocześnie być pewnym ich umiejętności? Najlepszym sposobem jest zapoznanie się z opiniami znajomych lub byłych klientów, którzy już skorzystali z usług konkretnych firm i mają większe doświadczenie w pracach remontowych. Znalezienie firmy remontowej, która oferuje uczciwe ceny oraz cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów (zarówno tych jednorazowych, jak i stałych) może pomóc nam zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Ważna jest umowa i dopilnowanie fachowca

Pamiętajmy również o spisaniu umowy z wykonawcą oraz poprośmy go o stworzenie kosztorysu i planu prac, który zostanie wykonany na podstawie obowiązującego cennika wybranej firmy budowlanej. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej kontrolować postęp prac (czas to też pieniądz!) i bieżące wydatki na remont. Odpowiednio sporządzona umowa z fachowcem powinna zawierać strony umowy (czyli dane Twoje i firmy wykonującej remont), termin rozpoczęcia i zakończenia remontu, zakres prac (szczegóły wykonania), cena oraz sankcje w przypadku niewykonania zleconych robót (np. karę finansową). Jeśli wpłacałeś zaliczkę lub zadatek, koniecznie zaznacz to w umowie. Gdy fachowiec nie wykona umowy, możesz domagać się zwrotu zadatku w wysokości dwukrotności wpłaconych pieniędzy. W trakcie trwania remontu warto kontrolować wykonawców. Nie chodzi o to, by bez przerwy patrzeć im
na ręce, ale sprawdzać poszczególne etapy i na bieżąco zgłaszać ewentualne uwagi – pozwoli to na uniknięcie ewentualnych (kosztownych) poprawek w przypadku nieporozumienia lub niedookreślenia szczegółów.

Jak zaoszczędzić na remoncie mieszkania? 5 sprawdzonych sposobów

Znalezienie firmy, która wykona powierzone jej zadania za uczciwą cenę jest dopiero początkiem. Istnieje jeszcze kilka sposobów na to, aby zaoszczędzić na remoncie:

1. Praca samodzielna

Do wykonania niektórych prac nie jest potrzebny fachowiec, dlatego warto przeczytać kilka poradników lub obejrzeć filmy instruktażowe, aby samodzielnie pomalować ścianę lub położyć panele w salonie i sypialni. Na własną rękę możemy też wykonać wszelkie prace przygotowawcze i demontażowe (np. kucie kafelków czy zrywanie tapety). Dzięki temu oszczędzimy niemałą sumę pieniędzy, a dodatkowo zyskamy doświadczenie.

2. Dogadanie się ze sklepem budowlanym

Kupując materiały, jakie będą konieczne podczas remontu, często bierzemy na tzw. “zapas”, aby podczas pracy nie okazało się, że np. brakuje nam 2 worków cementu. Wiele sklepów z artykułami budowlanymi pozwala zwrócić niewykorzystane rzeczy, dzięki czemu możemy odzyskać dość pokaźną sumę pieniędzy. Sprawdzajmy również możliwości darmowej dostawy oraz – jeszcze przed remontem – poprośmy sprzedawcę o kontakt w przypadku obniżek cen za materiały, których będziemy potrzebować najwięcej, np. styropian do ocieplania budynku.

3. Sprawdzanie ceny netto i brutto

Niestety często zdarza się, że cena, którą widzimy w katalogu lub na stronie sklepu, jest podana jako “netto”. To może wprowadzić nas w błąd, jeśli np. nie doczytamy informacji o konieczności doliczenia VAT-u. Widząc okazję na drzwi, okna lub kabinę prysznicową, sprawdźmy dwa razy, czy na pewno jest to kwota brutto, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas płatności.

4. Korzystanie z wyprzedaży i komisów

Na serwisach aukcyjnych codziennie pojawiają się oferty licytacji od tzw. “złotówki”, gdzie możemy nabyć np. powystawową umywalkę w idealnym stanie, ale bez oryginalnego opakowania. W komisach oraz na pchlich targach również można kupić niezwykle cenne i unikalne przedmioty za przysłowiowe grosze, np. mosiężną baterię wannową lub duże lustro w zdobionej ramie.

5. Mów wykonawcy o swoich wątpliwościach i oczekiwaniach

Nic nie psuje współpracy bardziej niż brak szczerości i kontaktu z wykonawcą. Aby ustrzec się sytuacji, w której gniazdka elektryczne są w złych miejscach lub jest ich stanowczo za dużo, warto każdego dnia porozmawiać z ekipą remontową, aby ustalić plan działań i doprecyzować wszystkie swoje oczekiwania. Na jakich materiałach warto oszczędzać?

Jeśli chcemy wykonać remont możliwie jak najtaniej, musimy dokładnie zorientować się w cenach materiałów budowlanych i wykończeniowych. Zamiast farb strukturalnych i dekoracyjnych, możemy wybrać tańszą, ceramiczną, która również jest zmywalna oraz dostępna w wielu wariantach kolorystycznych. W przypadku płytek, tutaj też możemy poszukać oszczędności. Decydując się na najtańsze płytki z marketu (dostępne już za 18,00 zł/m2), przeznaczmy nieco więcej środków na dobrą jakościowo chemię budowlaną – wtedy nie stracimy na jakości wykonania, ale zaoszczędzimy na materiałach. Inną opcją jest rezygnacja z wymiany płytek – jeśli są w niezłym stanie, wystarczy ich pomalowanie (za pomocą specjalnej farby do glazury). Na ścianach wystarczą zwykle dwie warstwy.

Pamiętajmy, że nie o wszystko musimy zadbać we własnym zakresie. Profesjonalne firmy, z którymi podpiszemy umowę na wykonanie usług remontowych, często pracują na własnych materiałach i preparatach. Dzięki temu zapłacimy tylko za to, co zostanie zużyte. Takie rozwiązanie jest dobre w przypadku, gdy np. konieczne jest zaszpachlowanie małej dziury w ścianie. Zanim wybierzemy się na zakupy, dokładnie zmierzmy pomieszczenie – w ten sposób unikniemy zakupu za dużej (lub zbyt małej) ilości materiałów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code