Jak otoczenie potrafi negatywnie wpłynąć na wartość nieruchomości?

Jest kilka kluczowych elementów otoczenia które mogą zarówno pozytywnie jak i negatywnie wpłynąć na wartość nieruchomości.

Dzisiaj skoncentruje się na czynnikach otoczenia negatywnie wpływających na wartość nieruchomości

Jednym z takich negatywnych czynników jest z sąsiedztwo nieruchomości zatruwające powietrze, glebę, wodę: może to być np. zakład produkcyjny oczyszczalnia ścieków, wysypisko czy też niefrasobliwi sąsiedzi którzy zatruwają środowisko np. paląc śmieci, mając nieszczelne szamba itd.

Kolejnym negatywnym czynnikiem są nadajniki które przyczyniają się do powstania elektroskażeń. Polecam bardzo interesujący materiał http://www.iddd.de/. Trudno dziwić się ludziom, którzy nie chcą masztów telefonii komórkowej w swojej okolicy. Już nawet nie chodzi o to, czy zainstalowane na nich nadajniki szkodzą czy też nie. Chodzi o coś innego. Wartość nieruchomości w tym okolicach traci na atrakcyjności. To z kolei powoduje spadek wartości tych nieruchomości. Większość ludzi nie chce mieszkać w pobliżu masztów telefonii komórkowej. Szpecą okolicę w dodatku większość ludzi nie chce jednak ryzykować. Więc po co mają wybierać nieruchomości w okolicach masztów. Weź to pod uwagę jeżeli planujesz sprzedaż nieruchomości. Pomijając kwestię wpływu czy też braku ich wpływu na organizm istnieje tutaj czynnik czysto ekonomiczny- wpływ tych nadajników na spadek atrakcyjności nieruchomości. Trudno w tej sytuacji dziwić się protestom właścicielom nieruchomości kiedy w ich okolicy ma powstać maszt telefonii komórkowej.

Kolejnym negatywnym czynnikiem jest hałas. Może być spowodowany przez uciążliwy zakład, szklaki komunikacyjne np. autostrada, lotnisko, głośno zachowujących się ludzi.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości mieszkania w sąsiedztwie stacji benzynowych. Badania przeprowadzone w Hiszpanii pokazują, że stacje benzynowe oddziałują niekorzystnie na otoczenie poprzez emisje szkodliwych związków chemicznych. Dlatego nie powinny być budowane w okolicach szkół, szpitali oraz innych skupisk ludności.

Źródło: Morales Terrés, I. M., Miñarro, M. D., Ferradas, E. G., Caracena, A. B., Rico, J. B. (2010). Assessing the impact of petrol stations on their immediate surroundings. Journal of Environmental Management, 91 (12), 2754 – 2762.

Z kolei wyniki innych badań wskazują, że bliskość infrastruktury transportowej ma bezpośredni wpływ na ceny mieszkań i domów oraz wysokość czynszów. Wpływ ten może być dodatni lub ujemny w zależności od systemu transportowego. Stacja metra, stacja tramwajowa, autobusowa czy też kolei podmiejskiej ma pozytywny wpływ na ceny nieruchomości. Z kolei bliskość stacji kolei międzymiastowych, lotnisk, portów mają negatywny wpływ na ceny nieruchomości ze względu na szereg efektów zewnętrznych takich jak np. hałas.

Efthymiou, D. & Antoniou, C. (2013). How do transport infrastructure and policies affect house prices and rents? Evidence from Athens, Greece. Transportation Research Part A: Policy and Practice, Elsevier, 52(C), 1-22.

W Lublinie planują rozbudowę szpitala przy al. Racławickich. Planowane jest lądowisko dla helikopterów. Mieszkańcy sąsiadującego bloku boją się że będą mieć lądowisko przed oknami. Pustemu terenowi sąsiadującemu z nieruchomością którą zamierzamy nabyć towarzyszą pytania: Co wybudują w sąsiedztwie.  Bierzcie to pod uwagę rozważając zakup nieruchomości.

10 thoughts on “Jak otoczenie potrafi negatywnie wpłynąć na wartość nieruchomości?

 • Pingback: Socjologia

 • December 9, 2015 at 1:40 am
  Permalink

  Wszystko dlatego, że na lokalizację nie mamy wpływu, a ono na nas ma ogromne. Dlatego lepiej wcześniej sprawdzić.

  Reply
 • December 7, 2015 at 12:08 pm
  Permalink

  Nie chodzi tylko o Stany Zjednoczone. W Polsce różnice w cenie są także bardzo widoczne i zależą od miejsca położenia domu czy też mieszkania.

  Reply
 • December 7, 2015 at 9:51 am
  Permalink

  Otoczenie bardzo determinuje wartość nieruchomości. Przykładem mogą być wysokie ceny niewielkich mieszkań na Manhattanie za które można byłoby kupić cały dom w jakimś słabo zaludnionym terenie.

  Reply
 • November 25, 2014 at 9:15 am
  Permalink

  Zgadzam się… Sama mam koszmarnych sąsiadów, którzy uprzykrzają życie, zawalają nam chodnik do domu gratami z piwnicy, zastawiają wjazd itp. :/ I łatwo domu się nie będzie dało sprzedać, sytuacja jest bardziej skomplikowana.

  Reply
 • December 31, 2013 at 9:31 pm
  Permalink

  Lepiej mieć gorszą nieruchomość w lepszej lokalizacji niż świetną nieruchomość w byle jakim otoczeniu.
  Nie wiele osób planując zakup nieruchomości sięga tak daleko i nie bierze pod uwagę towarzystwa, uciążliwych punktów usługowych i handlowych, planowanych inwestycji itd.

  Reply
 • December 26, 2013 at 5:05 pm
  Permalink

  Do infrastruktury transportowej dodalbym obecnosc zakladow uzytecznosci publicznej, ktore wplywaja na ceny nieruchomosci.

  Reply
  • March 9, 2014 at 3:53 pm
   Permalink

   szczególnie uciążliwe są spalarnie śmieci, składowiska, zakłady naprawcze,

   Reply
 • August 16, 2013 at 4:28 pm
  Permalink

  Ja bym dodał trudnych sąsiadów. Potrafią uprzykrzyć życie. Zdarzają się przypadki kiedy właściciel sprzedawał dom, ponieważ miał dosyć uciążliwego sąsiada.

  Reply
  • July 17, 2015 at 10:43 am
   Permalink

   Dlatego warto porozmawiać z przyszłymi sąsiadami. Często mogą podpowiedzieć coś ciekawego na temat sąsiedztwa nieruchomości, planowanych inwestycji.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code