Flip mieszkań a dochód pasywny

Ostatnio otrzymałem ofertę webinaru na temat flipowania mieszkań. Pojęcie flip oznacza kupno mieszkania w celu jego ulepszenia (np. poprzez remont) i szybką sprzedaż z zyskiem. To jest krótkoterminowe inwestowanie w nieruchomości. Autor webinaru przekonywał, że dzięki temu że tego typu strategia daje najszybszą możliwość osiągnięcia dochodu pasywnego. Zgodzę się z tym, że strategia kup- wyremontuj- sprzedaj z zyskiem może dać lepszą stopę zwrotu niż wynajem lokali. Z tym, że dochód uzyskany z flipu to nie jest dochód pasywny.

Po pierwsze trzeba wyszukiwać nowych nieruchomości. Wyszukiwanie nieruchomości pod flip to jest jedno z najtrudniejszych czynności. Czynności remontu czy też sprzedaży można w mniejszym lub większym stopniu zautomatyzować. Natomiast jeżeli  chodzi o oglądanie nieruchomości, negocjowanie warunków, tutaj trzeba indywidualnego podejścia, indywidualnych analiz. Tego procesu nie da się zautomatyzować. Przy obrocie nieruchomościami trzeba włożyć o wiele więcej pracy niż przy wynajmie.

Tak jak wspomniałem wyżej, przy flipie nie można mówić o dochodzie pasywnym, który jest dochodem osiąganym bez wkładu własnej pracy. Jest on otrzymywany w sytuacji gdy raz wykonana praca przynosi zyski, przez określony czas. Występuje on na przykład w sytuacji gdy ktoś raz napisał książkę, lub inny utwór i otrzymuje prowizję autorską. Innym przykładem dochodu pasywnego może być czynsz uzyskiwany przez właściciela z wynajmu własnego mieszkania lub lokalu.

Do tego dochodzi ryzyko związane np. z niedoszacowaniem kosztów remontu, trudnością ze sprzedażą mieszkania po założonej cenie. Może się okazać, że zamiast dochodu pojawi się strata. Znam osoby które straciły na tego typu działaniach. Przeszacowały atrakcyjność lokalizacji w której udało im się tanio kupić mieszkanie. Z czasem pojawią się coraz większe trudności z pozyskiwaniem nieruchomości pod flipy. Coraz więcej osób zaczyna się zajmować się handlem nieruchomościami. W dodatku ludzie mają coraz większą świadomość, że słabo urządzone mieszkanie w doskonałej lokalizacji ma swoją wartość. Decyduje lokalizacja. W związku z tym nie będą chcieli oddać handlarzom swoich mieszkań w okazyjnych cenach. Coraz częściej jest i tak, że kto ma świadomość i czas sam zajmie się remontem mieszkania przed wystawieniem go na sprzedaż. Tak naprawdę zysk z flipu pojawia się przy okazyjnym kupnie. Znalezienie dobrej inwestycji jest kluczem do udanego obrotu nieruchomościami. Tych okazji będzie coraz mniej.

4 thoughts on “Flip mieszkań a dochód pasywny

 • December 20, 2016 at 1:32 pm
  Permalink

  Moim marzeniem jest zainwestować w nieruchomości i tak kiedyś zrobię. To świetny sposób na zarobek.

  Reply
 • November 3, 2016 at 10:14 am
  Permalink

  Takie flipy są moim zdaniem jednym z bardziej ciekawych możliwości zarobkowania. Bardzo lubię zajmować się remontami mieszkania, jednak nie posiadam wystarczających środków na zakup nieruchomości, a jedyne mieszkanie jakie remontowałam to moje własne 😉 Może kiedyś jeszcze uda mi się zacząć pracę w takiej ciekawej branży.

  Reply
  • May 27, 2017 at 6:06 pm
   Permalink

   Ciekawe, ale jednoczesnie ryzykowne. Tak jak piszesz potrzeba kapitalu.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code